Merhaba!

Yeni bir köşeden sağlıkla ilgili insanımıza doğru bilgiler verir misin dediler, tabii ki dedim. Sağlık insanların en temel ihtiyacı. Alınması anayasal bir hak. Dünyanın neresine giderseniz gidin rahatsızlandığınız zaman renginiz, milliyetiniz, cinsiyetinizden bağımsız tastamam verilmesi gereken yegâne hizmet. Yani milletler ve görüşler üstü bir konu.

Hal böyle önemli olunca dünyanın her yerinde yalan yanlış bilgilerde dolaşıma giriyor. Özellikle geri kalmış ve gelişmekte olan sağlık hizmetine ulaşımın pahalı ve yetersiz olduğu ülkelerde; kulaktan dolma ve “sayın Prof.Dr. internet “ bilgileri devreye giriyor. Bazen da yüzyıllardan beri iş başında olan, o ülkenin “kocakarı” eczanesi şifa dağıtmaya yelteniyor.

Tümüyle yanlış mı? Değil. Doğru bilgiler yok mu? Var. Pekâlâ, doğru olanı nasıl buluruz? Yanlış olanı nasıl ayırt ederiz? Ayırt edemezsek ne olur?

Bu noktada devreye hekimlik mesleğinin incelikleri giriyor. Anlamamız gereken şey; teşhis ve tedavinin iki ayrı önemli parametre olduğudur. Yani hasbelkader doğru teşhisi koyabilmiş aktar Mehmet amcanın, tedavi aşamasında çok büyük ihtimalle yanlış yapacağı olgusunu bilmemiz gerekiyor. Teşhis koymak sanattır. Yanlış yapma şansınız yoktur. Çünkü yanlış teşhisin tedavisi de yanlıştır. Ya hastalığı artırır ya da hayatınızdan eder. Pardon deme şansı olmayan mesleklerden birisidir hekimlik.

Bunun için bilgi, tecrübe, liyakat ve insan sevgisi ister. İnternette yazılmış binlerce sayfa doğru bilginin kendinize nasıl uygulanacağını bilmek için bu vasıflara sahip olmanız gerekir. Şunu bilmemiz gerekir; her karın ağrısı apandisit olmadığı gibi, bağırsak bozukluğu da değildir. Bunu ayırabilmek hekimliktir.

Her belirti bir alarmdır. Ağrının olduğu yer “ben burada bir patoloji taşıyorum, tamir et “ demektedir. Ağrı kesici ile bu alarmı kesmek tedavi değildir. Sadece alarmı kapatıyorsunuz ama saat çalışmaya devam ediyor.

Semptom dediğimiz belirtiler sizin hayatınızı kurtarabilecek veya daha çabuk tedavi olmanız için verilmiş birer nimettir. Bu nimetleri semptomatik tedavi dediğimiz basit tedavilerle yok edersek büyük risk almış oluruz. Bu çok yanlış bir davranıştır. Bunun birde tersi olarak her şeyi abartıp hastalık olarak görmek te ayrı bir boyuttur ki ilerde bu konuya özellikle eğileceğiz. Mevsimlere bağlı gelişen normal yaygın görülen hastalıklar vardır. Herkeste görülebilir. Örnek olarak grip veya influenza. Evde tedavi edilebilecek hakikaten evdeki doğal çayların faydasının olduğu bir hastalık olmasına rağmen hastaneler bunlarla dolmakta, gerçek ihtiyacı olan ciddi hastalar tedavide gecikmekte veya hiç tedavi olamamaktadır. Hastanelerde TRİAJ dediğimiz şey işte budur. Yani kim ne kadar hasta ve kim daha önce tedavi edilmelidir. En çok tartışmanın yaşandığı ve bazen üzücü tabloların meydana geldiği bölüm burasıdır, amacı da budur.

Bugün genel konularda sohbet ettik, spesifik konularda ileriki günlerde sohbet edeceğiz. Kalın sağlıcakla.

Sorularınız için:

irfanmehmetcikcik@hotmail.com , irfanmehmetckck (instagram)