• Anasayfa
  • EKONOMİ
  • DEMİRPOLAT GRUP ATAĞA GEÇTİ! DİYABET VE ÇÖLYAK HASTALARINA MÜJDE

DEMİRPOLAT GRUP ATAĞA GEÇTİ! DİYABET VE ÇÖLYAK HASTALARINA MÜJDE

Un sektörünün tanınan ismi Demirpolat Grup, sağlık sektöründe de büyük bir gelişme kaydetti. Firma, kendi bünyesinde ürettiği dirençli nişasta ile diyabet ve şeker hastalarına umut oldu. Demirpolat Grup, gıdamızın hammaddesi, evimizin olmazsa olmazı olan un üretimini sağlıyor. Öyle ki yıllar içerisinde kendini geliştiren firma, sanayileşti ve istikrarlı bir büyüme kazandı. Demirpolat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demirpolat, ürettikleri sağlıklı ürünlerden, yardım çalışmalarına, makine sanayisinden un üretimine kadar her şeyi anlattı. Demirpolat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demirpolat, ürettikleri ürünlerden bahsederken; "baklavalık undan tütün da ekmeklik ununa kadar ürettik. Ekmeklik unları da kalitelisine göre gruplara ayrılıyor. Biz de bunları üreterek buralara geldik." dedi.

 ŞEKER, DİYABET VE ÇÖLYAK HASTALARINA ÖZEL ÜRETİM

 Un sektöründe oldukça büyük bir öneme sahip olan Demirpolat Grup, öyle ki sağlık alanında da adeta bir devrime imza attı. Demirpolat Grup, ürettikleri dirençli nişasta ile şeker ve diyabet hastalarının beslenmelerini kolaylaştırmak için büyük bir adım attı. Demirpolat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demirpolat, bu projeden su sözlerle bahsetti:

 "Biz, TÜBİTAK’tan satın aldığımız bir projeyi katma değeri yüksek bir hale getirdik ve un sektörüne bir ivme kazandırdık. Dirençli nişasta diye tabir ettiğimiz ürünün üretim makinelerini yaptık. Su anda üretimdeyiz. Özellikle diyet yapanlar ve şeker hastalarına oldukça fayda sağlayacak. Bu ürünün klinik çalışmaları da yapıldı. Olumlu sonuçlar aldık. Bizim ülkemiz de de ciddi şekilde şeker hastası var. Bu konuya özel olarak değinilmesi gerekiyor. Bu ürünün tatlısı da yeniliyor. Ekmek, kuru pasta, makarna, nohut, tarhana çorbası üretiyoruz. Bu ürünler marketlere de girecek. Biz de şubeler açmayı hedefliyoruz.

 Birde çölyak hastalarının yiyebileceği ürünleri de üretiyoruz. Bu glütensiz ürünler, yakın zamanda piyasaya girecek."

 AFRİKA'YA UN YARDIMI

 Türkiye ekonomisi için yaptıkları çalışmalar ile alkışları toplayan Demirpolat Grup, sosyal yardım projelerine olan hassasiyetleri ile de gönülleri fethetti. Demirpolat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demirpolat, yardım çalışmalarını su sözlerle anlattı:

 "Birleşmiş Milletler ile organize olarak Afrika'da yaşayan aç insanlara bir tür mama çeşidi üretmeye başladık" diyen Nurettin Demirpolat, sözlerine şöyle devam etti: "Bu ürünleri o bölgelere göndermesi için Birleşmiş Milletlere veriyoruz. Un ihracatımızda da yine Birleşmiş Milletler ile çalışıyoruz. Nerede yardım kuruluşu varsa oraya un veriyoruz. Biz AFAD'ta bir un ihalesi aldık. O da AFAD'ın Filistin'e yaptığı bir yardımdı. Oraya 26 bin ton un gönderdik. Bunun yanında da Suriyeli kardeşlerimize un üretiyoruz. Ayrıca bunun yanında çocuk maması projesine adım attık. Bu projeyi de TÜBİTAK'tan satın aldık. Yakında piyasaya çıkacak."

 MAKATOM MAKİNE SANAYİ

 Ürettikleri bu ürünlerin makinelerini de kendileri üreten Demirpolat Grup Yönetim Kurulu Başkanı Nurettin Demirpolat bu konudaki başarılarını şöyle belirtti:

 "Biz MAKATOM adında bir makine şirketi kurduk. Burada kendi makinalarımızı üretiyoruz. MAKATOM'da 3 çeşit makina bulunuyor. Bunun üzerinde AR-GE çalışmalarımız oldu. İlk ürünleri kendimiz deniyoruz. Bir makinemiz, kurutma makinesi. Bu makine meyveleri dondurarak suyunu çıkarıyor. Biz de bu ürünü toz haline getirip mamalarda kullanıyoruz. Böylece ürünlerin raf ömrü uzuyor. İkincisi de kurutma makinesi. Bu makine hamuru kurutarak toz haline getiriyor. Üçüncüsü pişirme makineleri. Bu makineleri kendimiz üreterek büyük bir kazanç sağlıyoruz."

 İPEKYOLU PROJESİ

 "Maliyetleri azaltmak için toplu taşımacılığa yöneldik. Daha doğrusu kombine taşımacılığa yöneldik. Bu projede karayolu da var ancak ana yükü demiryolu çekecek" diyen Demirpolat, firmanın gelecekteki hedeflerini sıraladı:

 "Bu demiryolunda çok güzel bir ağ var. Biz de Konya'dan çekilecek olan yükleri, demiryolu ile taşımaya başladık. Bunu yaparken de konteynerleri modifiye ettik. Su anda 100 tane konteyner var. Unumuzu da mamamızı da bu konteynerler ile taşıyoruz. Maliyetimiz de yüzde 50 ucuzladı. Şimdi İpekyolu projesi ile Azerbaycan-Gürcistan- Kars'tan aktarma istasyonu ile Türkiye'ye ilk tahılı yine bizim firmamız getirdi. Eğer orada iyi bir sistem geliştirebilirsek, günde 4-5 bin ton tahılı taşıyarak 'Tahıl Boru Hattı' projesini hayata geçirmek istiyorum. İnşallah bu projelere devletimiz de destek verecek."

Yorumlar