• Anasayfa
  • SEKTÖREL
  • ‘BLOK MERMER SATIŞI İLE ÜLKEYE NAKİT GİRİŞİ ARTIYOR’ GENÇLER MERMER

‘BLOK MERMER SATIŞI İLE ÜLKEYE NAKİT GİRİŞİ ARTIYOR’ GENÇLER MERMER

İzmir Uluslararası Mermer Fuarı’nda boy gösteren Geçler Mermer, gerek ürettiği taşların kalitesi gerekse ihracattaki başarısı ile adından söz ettiriyor. Yaklaşık 30 yıldır mermer sektörünün içerisinde bulunan Gençler Mermer, yıllardan bu yana gelişimini ve genç kalmayı sürdürüyor.

Gençler Mermer Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Çelikten, Türkiye’de mermer sektörünün son 10 yıldır dünyayla entegre olduğunu açıkladı.

İrfan Çelikten konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Mermercilik Türkiye’de şu anda gelişmiş durumda. Ama daha çok gelişime ihtiyacımız var. Gençler Mermer olarak biz de hem iç hem de dış piyasaya hizmet veriyoruz. İç piyasa bizim için çok önemli.”

Antalya, Muğla, Eskişehir, Kütahya ve Bursa’da mermer ocaklarının bulunduğunu belirten Çelikten, Karaman’da da bu yıl yeni bir ocağın açılacağını belirtti. Bu ocakta gri renkli özel bir taş üretileceğini söyleyen Çelikten, dünyada ve özellikle Çin’de gri çılgınlığı olduğunu belirtti.

Gençler Mermer Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Çelikten sözlerine şöyle devam etti:

“Biz firma olarak hem blok hem de işlenmiş mermer satışı gerçekleştiriyoruz. Ancak bu sektörde ‘blok satışının yanlış olduğu’ söyleniyor. Ben bu görüşe katılmıyorum. Örneğin Çin, blok satış konusunda oldukça alıma açık bir ülke. Çin’e biz blok taş satışı yapmazsak bunu yapacak bir sürü ülke sırada bekliyor. Blok satış nedenimiz ülkemizdeki üretim maliyetinin yüksek olmasından dolayı blok satmak tercihimizdir ve bu blokları değerinde sattığımız için yani satış rakamlarımız neredeyse işlenmiş değerine tekabül ettiği için bu yüzden blok satışına karşı olunmamalı. Blok satış, firmalara nakit akışı sağlıyor, cari açığı kapatıyor… Bizim de bu satışları arttırmamız gerekiyor. Devletimiz teşvikler sağlıyor. Ancak bence daha fazla teşvik sağlanmalı. Eğer teşvikler bizlerle istişare edilerek oluşturulursa daha doğru noktalara değinebileceğimizi düşünüyorum.”

BÜROKRASİ ENGELİ

Sektör sıkıntılarını dile getiren İrfan Çelikten, ihracat yaparken bürokrasi engeline takıldıklarını açıkladı. Çelikten sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim devletimizden ricamız bir ocak açacağımız zaman gerek Maden İşleri Genel Müdürlüğü olsun gerek orman izinleri olsun gerekse diğer izin aldığımız kurumlar olsun çok uzun süre zarfında bize olumlu ya da olumsuz dönüş yapıyorlar.  Buda bizi mağdur ediyor.  Alıcı ülkeler başka ülkeleri tercih ediyor ve piyasadaki yerimizi diğer ülkelere kaptırıyoruz. Böyle olmamalı, nasıl bizim ödemelerimizde süre son gün varsa izinlerde de süre süreç olmalı.  Örneğin 90 gün gibi bir sürede olumlu ya da olumsuz sonuç verilmeli ki zaman kaybetmeyelim bir sonraki işimize adım atabilelim.”

Yorumlar